On Monday, the Scenic Bluffs Conference released the list of area athletes who were named to the all-conference teams in cross country, volleyball and football for the 2011 fall sports season.   

Football

First-Team Offense:
Quarterback -
Sr. Matt Spaniol, New Lisbon
Runningbacks - Jr. Adam Meyers, Bangor; Jr. Dominic Flock, Cashton; Sr. James Griffin, Hillsboro; Sr. Carter Clausius, Hillsboro; Jr. Kris Manning, Necedah; and Jr. Christian Moore, Royall
Offensive Ends - So. Brandon Schmitz, Cashton; Jr. Hunter Berry, New Lisbon; Jr. Jack Ballering, New Lisbon; and Sr. Gabe Ness, Royall
Offensive Linemen - Sr. Jesse Jepson, Bangor; Jr. Chris Nicolai, Bangor; Sr. Devan Mashak, Cashton; Sr. Hayden Nachtigal, Hillsboro; Sr. Andy Askow, Necedah; and Sr. Johnny Baldwin, Necedah
Punter - Sr. Kyle Thompson, Hillsboro  

First-Team Defense:
Defensive Linemen -
Sr. Jesse Jepson, Bangor; Sr. Hayden Nachtigal, Hillsboro; and Sr. Andy Askow, Necedah
Defensive Ends - Sr. Briar Nothaus, Hillsboro; and So. Mike Corey, Necedah
Linebackers - Jr. Alex Peters, Bangor; Sr. James Griffin, Hillsboro; Sr. Gunnar Mach, Necedah; Sr. Johnny Baldwin, Necedah; and Sr. Ryan McCracken, Wonewoc-Center
Defensive Backs - Jr. Adam Meyers, Bangor; Sr. Nick Hammer, Hillsboro; Jr. Kris Manning, Necedah; and Sr. Matt Spaniol, New Lisbon
Kicker - Sr. Ryan Brown, Necedah  

Second-Team Offense:
Quarterback -
Jr. Caleb Fernholz, Cashton
Runningbacks - Jr. Alex Peters, Bangor; Sr. Matt Ruesch, Brookwood; Sr. Gunnar Mach, Necedah; and Sr. Ryan McCracken, Wonewoc-Center
Offensive Ends - Sr. Briar Nothaus, Hillsboro
Offensive Linemen - Sr. Cole Roy, Brookwood; Sr. David Crandall, Hillsboro; Jr. Joe Arbanas, Necedah; and Sr. Nick Gollmar, New Lisbon  

Second-Team Defense:
Defensive Linemen -
Sr. Travis Von Ruden, Cashton; Jr. Ian Collins, Hillsboro; and So. Austin Winters, Necedah
Defensive Ends - Sr. Alex Arentz, Bangor; and Jr. Dylan Scharping, Cashton
Linebackers - Sr. Josh Stumlin, Bangor; Sr. Cody Schwartz, Brookwood; Sr. Brett Von Ruden, Cashton; and Jr.  Matt Haschke, New Lisbon
Defensive Backs - Jr. Chase Bejester, Necedah; Jr. Dylan Skusevich, Necedah; and Sr. Cory Anderson, Royall  

Player of the Year - Jr. Kris Manning, Necedah  

Coach of the Year - Erich Mach, Necedah  

Honorable Mention:
Bangor -
Tyler Schrake, Tanner Johnson and Connor Kaiser
Brookwood - Jake Brown, Paul Ryan and Trysten Kaiser
Cashton - Hans Stennes-Spidahl, Andrew Mlsna and Spencer Daines
Hillsboro - Spencer Treu, Brandon Sebranek and Carter Clausius
Necedah - Max Jensen, Brian Hargrove and Hunter Wagner
New Lisbon - John Costello, Cullen Pederson and Ben Wyss
Royall - Clay Retzlaff, Dalton Lunde and Brandon Retzlaff
Wonewoc-Center – Jordan Polk, Mark Hagemann and Dan Eberhardt  

Sportsmanship Award Winners - Kyle Wright, Bangor; Hunter Chadwick, Brookwood; Brandon Geier, Cashton; Hillsboro, Nick Clark, Brandon Lynch, Necedah; Andrew Raabe, New Lisbon; Gabe Ness, Royall; and Jordan Polk, Wonewoc-Center   

Volleyball 

All-Conference Team:
Cashton -
Sr. Whitney Hanson
Hillsboro - Jr. Charis Luedtke, Sr. Brittany Dziki, Jr. Ali Brey, and Jr. Kelli Janecek
Necedah - Sr. Emily Belmonte
New Lisbon - Sr. Leah Nicksie, and Jr. Samantha Olson
Royall - Sr. Megan Conley, and Sr. Ali Kolodzinski
Wonewoc-Center – Sr. Taylor Rego, Sr. Sabrina Wells, and Sr. Alicia Tracy    

Player of the Year - Jr. Chris Luedtke, Hillsboro    

Honorable Mention:
Bangor -
Kelsey Paisley and Kayla Radke
Brookwood - Claudia Hagerman, Oliva Hansen and Morgan Hyatt
Cashton - Kelli Schmitz
Hillsboro - Hillary Stanek and Kelsey Skala
Necedah - Christina Schumer and Taylor Podboy
New Lisbon - Michaela Vinz and Lindsey Elsing
Royall - Emma Zmolek and Kelsey Vaassen
Wonewoc-Center – Jordan Lehman and Stephanie Kopenhafer    

Sportsmanship Award Winners - Mikayla Horstman, Bangor; Allison Stedman, Brookwood; Allison Hemmersbach, Cashton; Emily Stanek, Hillsboro; Nicole LaVoy, Necedah; Elayne Hansen, New Lisbon; Hana Weber, Royall; and Sabrina Wells, Wonewoc-Center  

Girls Cross Country 

All-Conference Team - Jr. Steph Oleson, New Lisbon; Sr. Sarah Gronemus, Cashton; Jr. Savannah Noth, Hillsboro; Jr. Kelsey Taylor, Hillsboro; Fr Taylor Schmitz, Brookwood; Fr. Betsy Schreier, Cashton; Fr. Michaela Bach, Hillsboro; Sr. Chloe Kaiser, Cashton; Sr. Amelia Korn, Cashton; and Sr. Kate-Lynn Noth, Hillsboro  

Conference Meet Team Scores: 1st – Hillsboro, 36 points; 2nd – Cashton, 42 points; 3rd – Brookwood, 63 points; 4th - place, New Lisbon, 80 points  

Sportsmanship Award Winners - Kailey Hilby, Bangor; Morgan Touchstone, Brookwood; Amelia Korn, Cashton; Heather Fronk, Hillsboro; and Kalie Kalmerton, New Lisbon  

Boys Cross Country

All-Conference Team - Sr. Lance Baldwin, Brookwood; Sr. Jake Smith, New Lisbon; So. Logan Rohn, Hillsboro; So. Noah Mayberry, Hillsboro; So. Walker Rynes, Brookwood; Jr. Alex Shaker, Hillsboro; Jr. Nick Skala, Hillsboro; So. Casey Brummond, New Lisbon; Fr. Devan Summerfield, Brookwood; and Sr. Brian Swiggum, Cashton  

Conference Meet Team Scores: 1st – Hillsboro, 25 points; 2nd – Brookwood, 35 points; 3rd – Cashton, 66 points  

Sportsmanship Award Winners - Broedy Jepson, Bangor; Lance Baldwin, Brookwood; Cody Von Ruden, Cashton; Nick Skala, Hillsboro; and Casey Brummond, New Lisbon